پردازش تصویر

پردازش تصویر روشی برای انجام برخی از عملیات‌ها بر روی یک تصویر، به منظور به دست آوردن یک تصویر بهتر و یا استخراج اطلاعات مفید از آن است. در واقع این یک نوع پردازش سیگنال است که در آن ورودی یک تصویر است و خروجی ممکن است تصویر یا ویژگی‌های مرتبط با آن تصویر باشد. امروزه پردازش تصویر یکی از فناوری‌هایی است که به سرعت در حال رشد است. و یکی از حوزه‌های تحقیقاتی اصلی در رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر نیز محسوب می‌شود.

پردازش تصویر اساسا شامل سه مرحله زیر است.

وارد کردن تصویر با اسکنر نوری یا عکاسی دیجیتال.

تجزیه و تحلیل و مدیریت تصویر از جمله فشرده سازی داده ها و بهبود تصویر و الگوهای تشخیص بصری مانند تصاویر ماهواره ای.

و در مرحله نهایی نتیجه را می توان به یک تصویر یا گزارش بر اساس تجزیه و تحلیل تصویر تغییر داد.

پردازش تصویر راهی است که از طریق آن یک فرد می تواند کیفیت یک تصویر را افزایش دهد یا بینش هشدار دهنده را از یک تصویر جمع آوری کند و آن را به الگوریتمی برای پیش بینی موارد بعدی ارائه کند.

چرا به پردازش تصویر نیاز داریم؟

یک توضیح ساده از پردازش تصویر به پردازش تصویر دیجیتال اشاره دارد، به عنوان مثال ویرایش صدا و هر نوع تضادی که در تصویر با استفاده از رایانه دیجیتال وجود دارد. پردازش تصویر راهی است برای انجام کاری که روی یک تصویر کار می‌کند تا تصویری پیشرفته‌تر به دست بیاورد یا اطلاعات مفیدی را از آن حذف کنید. این پردازش سیگنال در نظر گرفته می شود که در آن درگیری تصویر است و برش می تواند یک تصویر یا توپوگرافی های مرتبط باشد. در حال حاضر، پردازش تصویر در میان فناوری رشد سریع قرار دارد. این منطقه تحقیقاتی اصلی را در دستورات مهندسی و علوم کامپیوتر نیز تشکیل می دهد.

مراحل پردازش

دریافت تصویر: این اولین مرحله دیجیتالی در پردازش تصویر است. تشخیص تصویر دیجیتال برای ایجاد تصاویر خاص، مانند آرایش داخلی یک شیء در موقعیت واقعی یا واقعی. معمولاً انتظار می رود که این کلمه پردازش، تراکم، ذخیره سازی، چاپ و نمایش چنین تصاویری را بپذیرد. به دست آوردن تصویر ممکن است با توجه به شکل دیجیتالی تصویر از قبل موجود، ساده باشد.

بهبود تصویر: بهبود تصویر، فرآیند تغییر تصاویر دیجیتال به نتایج مناسب تر برای نمایش یا تجزیه و تحلیل تصویر چندگانه است. برای مثال می توان با تغییر در روشنایی و یا کنتراست تصاویر کیفیت آنها را تا حدودی بهتر کرد.

بازیابی تصویر: بازیابی تصویر فرآیند گرفتن تصویر غیر واضح/ نویزدار و تولید یک تصویر استفاده نشده و جدید است. هدف از تکنیک‌های بازیابی تصویر کاهش نویز و بازپس‌گیری از دست دادن تصمیم است.

پردازش تصویر رنگی : پردازش تصویر رنگی نیاز به درک فیزیک نور و همچنین فیکولوژی بینایی رنگ دارد.

پردازش موجک و راه‌حل‌های چندگانه: هنگام تزئین عکس از طریق اتمسفر، ابرها، درختان و گل‌ها، بسته به اندازه توپوگرافی‌ها از براش سطوح متفاوتی استفاده خواهید کرد. موجک ها به آن برس ها تشبیه می شوند. تبدیل موجک ابزاری موثر برای نمایش تصویر است. تبدیل موجک امکان بررسی راه حل های متعدد تصویر را فراهم می کند. 

فشرده‌سازی تصویر: فشرده‌سازی تصویر، نوعی عکس‌برداری دیجیتال با حجم مفید است که هزینه‌های آنها را کاهش می‌دهد یا گسترش می‌یابد. فرآیندها می توانند از مزایای بصری آگاهی و دارایی های تصویر داده دارایی به اثرات پیچیده مربوط به استراتژی های فشار عادی بهره ببرند.

تشخیص کاراکتر: صحافی نویسه نوری که معمولاً توسط OCR قابل دسترسی است، تصاویر اسکن شده توسط ماشین یا جایگزین الکترونیکی یا متن مهربان یا تایپ شده، یعنی متن قابل خواندن توسط رایانه. اغلب به عنوان حضوری برای دسترسی به سوابق از لحظه به لحظه نوع جدیدی از منبع داده، اعم از کاغذ، صورتحساب، صورتحساب بانکی، درآمد، کارت ویزیت، تعداد سوابق چاپی یا ایمیل استفاده می شود. این یک روش متداول برای ساختن دستنوشته‌های چاپی دیجیتالی است، مانند نسخه‌هایی که می‌توانند با ابزارهای الکترونیکی مرتب شوند، جستجو شوند و در فرآیندهای ماشینی مانند تبدیل ماشین و نمایش آنلاین، تبدیل متن به گفتار، بازیابی داده‌های کلیدی و متن کاوی ذخیره شوند. OCR مجموعه ای از تحقیقات در مورد هوش، الگو و مفهوم کامپیوتر است.