نقشه حرارتی یا هیت مپ چیست؟

اساساً، هیت مپ یا نقشه حرارتی نوعی تجسم داده است که از رنگ و سایه برای نشان دادن بزرگی اطلاعات زیربنایی استفاده می کند. یعنی هر گاه تعداد داده در نقطه خاصی زیاد باشد معمولاً آن را با رنگ های گرمتر مانند قرمز و نارنجی یا پر رنگ تر نشان می دهد و اگر تعداد کمتر باشد با رنگ های سرد مانند سورمه ای و آبی یا کم رنگ تر از سایر نقاط نمایش می دهد. 

با استفاده از این فناوری مدیریت فروشگاه می‌تواند در یک نگاه متوجه شود که کدام قسمت‌های فروشگاه شلوغ‌ترین و کدام ساکت‌تر است، همچنین هر گونه تنگنا را شناسایی کرده و به الگوها در زمان‌های مختلف روز نگاه کند.

مورد دیگری که در آن نقشه های حرارتی یا همان هیت مپ می توانند داده های ارزشمندی را برای حمایت از کسب و کار شما ارائه دهند برای مثال نحوه چیدمان  اقلام مختلف. نقشه های حرارتی می توانند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهند تا شما بدانید که کدام یک از محصولات شما و یا کدام نقطه فروش بیشتری دارند.

کاربرد ها و زمینه های استفاده از هیت مپ

مناسب برای:

  • فروشگاه های خرده فروشی 
  • فروشگاه های زنجیره ای
  • نمایندگی های فروش برند ها

با استفاده از فناوری هیت مپ می ­توان چگالی تردد مشتریان را در فروشگاه سنجید و بر این اساس اطلاعاتی را نظیر نقاط پر تردد جهت هدایت جمعیت، قفسه­ ها و محصولات پرطرفدار و بسیاری از ویژگی­ های دیگر را به دست آورد. با استفاده از این اطلاعات می­توان تحلیلی از نحوه و مقدار فروش و همچنین بازخورد تغییراتی که در جهت بهبود فروش انجام داده شده را تخمین زد.

 با تحلیل فیلم دوربین­ های مدار بسته می­توان برای تحلیل احساسات مشتریان اقدام کرد که دو مزیت اصلی دارد. اول اینکه با استفاده از این تکنیک می­توان احساس مشتریان را بررسی کرد و درصد رضایت و یا نارضایتی مشتریان را تا حد زیادی تخمین زد و می­توان متوجه شد که کدام بخش از فروشگاه برای مشتریان جذابیت بیشتری دارد. دومین مزیتی که این فناوری دارد، توانایی برقراری ارتباط با مشتری است. با در نظر گرفتن شرایط خاص و با استفاده از تشخیص احساسات، می­توان ارتباط نزدیکتری با مشتریان برقرار کرد و آنها را ترقیب به مشارکت در امور فروشگاه نمود.

هیت مپ

نمایش نقاط پر ازدیاد

با استفاده از هیت مپ شما می توانید نقاطی را که در محیط شما پر رفت و آمد و پر ازدیاد هستند را شناسایی کنید.

هیت مپ

تولید اطلاعات خام

هیت مپ می تواند اطلاعات خام فروشگاه شما را که قابل ثبت نیستند را به شما ارائه دهد.

هیت مپ

بالا بردن حجم فروش

فناوری هیت مپ با در اختیار قرار دادن اطلاعات مفید فروش به شما، حجم فروش و در نتیجه سود مجموعه را بالا می برد.

هیت مپ

کمک به مدیریت

با استفاده از داده های به دست آمده تیم مدیریت می تواند بهترین تصمیمات را در جهت بهبود فروش و پیشرفت مجموعه اتخاذ کند.

مطالعه بیشتر

ویدئویی برای تجزیه و تحلیل جزء به جزء

شما درک می کنید که داده های مشتری چقدر برای فروش مهم است. تا زمانی که ندانید مردم چه چیزی می خرند، چقدر حاضرند بپردازند و چه چیزی بر انتخاب های آنها تأثیر می گذارد، ایجاد یک استراتژی بازاریابی موفق دشوار است.

 

در مقایسه با تجزیه و تحلیل در فروشگاه، تجزیه و تفسیر اطلاعات مصرف کننده به صورت آنلاین آسان است. ردیابی کلیک‌ها از کمپین‌های مختلف نشان می‌دهد که کدام تاکتیک‌ها اکثر ترافیک را هدایت می‌کنند و پیوندهای اطلاعاتی را با موجودی سفارش می‌دهد تا محبوب‌ترین محصولات را برجسته کند. بازدیدهای صفحه تصویر را با اعداد مشخصی که نشان دهنده علاقه مصرف کننده است، کامل می کنند.

 

دریافت همان داده‌ها از ترافیک داخل فروشگاه، فرآیندی دشوار بود که کارکنان را ملزم به صرف ساعت‌ها نظارت و بررسی می‌کرد. به لطف نقشه برداری حرارتی، همان اطلاعاتی که به صورت آنلاین به دست می آورید اکنون می توانند در یک محیط خرده فروشی جمع آوری شوند.

 

هیت مپ چگونه کار می کند

شبیه به دوربین مادون قرمز، نقشه برداری حرارتی حرکات مشتری را در یک فروشگاه ردیابی می کند و داده ها را به شکل یک نقشه نشان می دهد که نقاط “گرم” و “سرد” را نشان می دهد. مناطقی که به رنگ های نارنجی، قرمز یا صورتی ظاهر می شوند نشان دهنده ترافیک زیاد است. آبی و سبز نشان دهنده فضاهایی هستند که مشتریان زمان کمی را در آن صرف می کنند. این رنگ‌ها نتیجه گرمای انباشته شده بدن هستند و به قدری دقیق هستند که می‌توان تشخیص داد کدام اقلام جداگانه در یک نمایشگر یا روی میز محبوب‌ترین هستند.

 

نرم افزار نقشه برداری حرارتی که مبتنی بر هوش مصنوعی است با سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته ادغام می شود تا این اطلاعات دقیق را ارائه دهد. این نرم افزار قدرتمند و حساس، تصویر واضحی از اینکه کدام نمایشگرها بیشترین توجه را به خود جلب می کنند، مواردی که مشتریان بیشتر با آنها ارتباط برقرار می کنند و مناطقی که فعالیت در آنها کم است، ارائه می دهد.

 

مزایای تهیه هیت مپ از رفتار مصرف کننده

اگر بنشینید و خرید مردم را تماشا کنید، به راحتی می توان تصور کرد که هیچ الگوی حرکتی وجود ندارد. مگر اینکه یک محصول جدید به تازگی منتشر شده باشد یا یک فروشگاه در یک بخش خاص دارای یک محصول خاص باشد، حرکات مصرف کننده تصادفی و حتی آشفته به نظر می رسد.

 

خرده فروشان سعی کرده اند با نظارت کارکنان، یادداشت برداری و گزارش نتایج، روشی در این جنون بیابند. تکیه بر این داده‌ها از چند جهت خطرناک است، از جمله این که می‌توان مشتریان را زمانی که متوجه می‌شوند تحت نظر هستند، از خود دور کند. حتی زیرک‌ترین کارمندان نیز قادر به جمع‌آوری تصویر جامعی که از یک نقشه حرارتی به دست می‌آیند، نیستند، و فرآیند پر زحمت جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل آنقدر طول می‌کشد که به احتمال زیاد نمی‌توانید به اندازه کافی سریع تغییراتی ایجاد کنید که از آن بهره ببرید. از یافته ها

پردازش تصویر اساسا شامل سه مرحله زیر است.

وارد کردن تصویر با اسکنر نوری یا عکاسی دیجیتال.

تجزیه و تحلیل و مدیریت تصویر از جمله فشرده سازی داده ها و بهبود تصویر و الگوهای تشخیص بصری مانند تصاویر ماهواره ای.

و در مرحله نهایی نتیجه را می توان به یک تصویر یا گزارش بر اساس تجزیه و تحلیل تصویر تغییر داد.

پردازش تصویر راهی است که از طریق آن یک فرد می تواند کیفیت یک تصویر را افزایش دهد یا بینش هشدار دهنده را از یک تصویر جمع آوری کند و آن را به الگوریتمی برای پیش بینی موارد بعدی ارائه کند.

چرا به پردازش تصویر نیاز داریم؟

یک توضیح ساده از پردازش تصویر به پردازش تصویر دیجیتال اشاره دارد، به عنوان مثال ویرایش صدا و هر نوع تضادی که در تصویر با استفاده از رایانه دیجیتال وجود دارد. پردازش تصویر راهی است برای انجام کاری که روی یک تصویر کار می‌کند تا تصویری پیشرفته‌تر به دست بیاورد یا اطلاعات مفیدی را از آن حذف کنید. این پردازش سیگنال در نظر گرفته می شود که در آن درگیری تصویر است و برش می تواند یک تصویر یا توپوگرافی های مرتبط باشد. در حال حاضر، پردازش تصویر در میان فناوری رشد سریع قرار دارد. این منطقه تحقیقاتی اصلی را در دستورات مهندسی و علوم کامپیوتر نیز تشکیل می دهد.

مراحل پردازش

دریافت تصویر: این اولین مرحله دیجیتالی در پردازش تصویر است. تشخیص تصویر دیجیتال برای ایجاد تصاویر خاص، مانند آرایش داخلی یک شیء در موقعیت واقعی یا واقعی. معمولاً انتظار می رود که این کلمه پردازش، تراکم، ذخیره سازی، چاپ و نمایش چنین تصاویری را بپذیرد. به دست آوردن تصویر ممکن است با توجه به شکل دیجیتالی تصویر از قبل موجود، ساده باشد.

بهبود تصویر: بهبود تصویر، فرآیند تغییر تصاویر دیجیتال به نتایج مناسب تر برای نمایش یا تجزیه و تحلیل تصویر چندگانه است. برای مثال می توان با تغییر در روشنایی و یا کنتراست تصاویر کیفیت آنها را تا حدودی بهتر کرد.

بازیابی تصویر: بازیابی تصویر فرآیند گرفتن تصویر غیر واضح/ نویزدار و تولید یک تصویر استفاده نشده و جدید است. هدف از تکنیک‌های بازیابی تصویر کاهش نویز و بازپس‌گیری از دست دادن تصمیم است.

پردازش تصویر رنگی : پردازش تصویر رنگی نیاز به درک فیزیک نور و همچنین فیکولوژی بینایی رنگ دارد.

پردازش موجک و راه‌حل‌های چندگانه: هنگام تزئین عکس از طریق اتمسفر، ابرها، درختان و گل‌ها، بسته به اندازه توپوگرافی‌ها از براش سطوح متفاوتی استفاده خواهید کرد. موجک ها به آن برس ها تشبیه می شوند. تبدیل موجک ابزاری موثر برای نمایش تصویر است. تبدیل موجک امکان بررسی راه حل های متعدد تصویر را فراهم می کند. 

فشرده‌سازی تصویر: فشرده‌سازی تصویر، نوعی عکس‌برداری دیجیتال با حجم مفید است که هزینه‌های آنها را کاهش می‌دهد یا گسترش می‌یابد. فرآیندها می توانند از مزایای بصری آگاهی و دارایی های تصویر داده دارایی به اثرات پیچیده مربوط به استراتژی های فشار عادی بهره ببرند.

تشخیص کاراکتر: صحافی نویسه نوری که معمولاً توسط OCR قابل دسترسی است، تصاویر اسکن شده توسط ماشین یا جایگزین الکترونیکی یا متن مهربان یا تایپ شده، یعنی متن قابل خواندن توسط رایانه. اغلب به عنوان حضوری برای دسترسی به سوابق از لحظه به لحظه نوع جدیدی از منبع داده، اعم از کاغذ، صورتحساب، صورتحساب بانکی، درآمد، کارت ویزیت، تعداد سوابق چاپی یا ایمیل استفاده می شود. این یک روش متداول برای ساختن دستنوشته‌های چاپی دیجیتالی است، مانند نسخه‌هایی که می‌توانند با ابزارهای الکترونیکی مرتب شوند، جستجو شوند و در فرآیندهای ماشینی مانند تبدیل ماشین و نمایش آنلاین، تبدیل متن به گفتار، بازیابی داده‌های کلیدی و متن کاوی ذخیره شوند. OCR مجموعه ای از تحقیقات در مورد هوش، الگو و مفهوم کامپیوتر است.