Robotics چیست؟

فراگیری و داشتن علم رباتیک می تواند به اتوماسیون های صنعتی و اداری بسیار کمک کند. رباتیک علمی است که از چندین دانش بهره می کیرد تا بتواند اهداف مورد نظر خود را انجام دهد.

رباتیک، شاخه‌ای میان مهندسی و علم است که شامل مهندسی مکانیک، مهندسی برق و علوم رایانه می‌شود . رباتیک شامل طراحی، ساخت، راه‌اندازی و کاربرد ربات‌ها می‌شود. همچنین سامانه‌های رایانه‌ای، کنترل، بازخورد حسگرها و پردازش اطلاعات نیز در این گروه قرار می‌گیرند. این فناوری ها برای جایگزینی ماشین‌ها با انسان استفاده می‌شود. رباتها می‌توانند در هر موقعیت و برای هر منظوری به کار بروند ولی امروزه بسیاری از آن‌ها در محیط‌های خطرناک، فرایندهای تولید یا مکان هایی که انسان قادر به حیات نیست، استفاده می‌شوند.

شیوه های رباتیک

به روز رسانی خط تولید

با استفاده از تکنولوژی رباتیک کارهای سخت توسط آنها صورت می پذیرد.

اتوماسیون های رباتیک

اتوماسیون

اتوماسیون هایی که با استفاده از رباتیک صورت می گیرد می تواند نه تنها از بعد صنعتی بلکه در تمامی ابعاد مورد استفاده قرار گیرد

مطالعه بیشتر

رباتیک شاخه ای میان رشته ای از علوم و مهندسی کامپیوتر است. رباتیک شامل طراحی، ساخت، بهره برداری و استفاده از ربات ها است. هدف رباتیک طراحی ماشین‌هایی است که می‌توانند به انسان کمک کنند. رباتیک رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی اطلاعات، مکاترونیک، الکترونیک، مهندسی زیستی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کنترل، مهندسی نرم افزار، ریاضیات، هوش مصنوعی و غیره را ادغام می کند.

رباتیک ماشین‌هایی را توسعه می‌دهد که می‌توانند جایگزین انسان‌ها شوند و اعمال انسان را تکرار کنند. ربات‌ها را می‌توان در موقعیت‌های زیادی برای اهداف مختلف استفاده کرد، اما امروزه بسیاری از آنها در محیط‌های خطرناک (از جمله بازرسی مواد رادیواکتیو، شناسایی و غیرفعال‌سازی بمب)، فرآیندهای ساخت یا جایی که انسان‌ها نمی‌توانند زنده بمانند (مانند فضا، زیر آب، در گرمای زیاد و پاکسازی و مهار مواد و تشعشعات خطرناک) استفاده می‌شوند. . ربات ها می توانند هر شکلی داشته باشند، اما برخی از آنها به گونه ای ساخته شده اند که از نظر ظاهری شبیه انسان هستند. ادعا می شود که این امر به پذیرش ربات ها در برخی رفتارهای تکراری که معمولاً توسط افراد انجام می شود کمک می کند. چنین روات‌هایی تلاش می‌کنند راه رفتن، بلند کردن، گفتار، شناخت یا هر فعالیت انسانی دیگری را تکرار کنند. بسیاری از ربات های امروزی از طبیعت الهام گرفته شده اند و در زمینه رباتیک الهام گرفتن از طبیعت بسیار کمک می کنند.

برخی از ربات ها برای کار کردن به ورودی کاربر نیاز دارند در حالی که ربات های دیگر به طور مستقل عمل می کنند. مفهوم ایجاد ربات هایی که می توانند به طور مستقل کار کنند به دوران کلاسیک بازمی گردد، اما تحقیقات در مورد عملکرد و کاربردهای بالقوه ربات ها تا قرن بیستم رشد قابل توجهی نداشت. در طول تاریخ، محققان، مخترعان، مهندسان و تکنسین‌های مختلف مکرراً تصور می‌کردند که ربات‌ها روزی می‌توانند رفتار انسان را تقلید کنند و وظایف را به شکلی شبیه انسان مدیریت کنند. امروزه، رباتیک یک رشته به سرعت در حال رشد است، زیرا پیشرفت های فن آوری ادامه دارد. تحقیق، طراحی و ساخت ربات‌های جدید اهداف عملی مختلفی را انجام می‌دهد، چه داخلی، چه تجاری و چه نظامی. بسیاری از ربات ها برای انجام کارهای خطرناک برای مردم ساخته شده اند، مانند خنثی کردن بمب ها، یافتن بازماندگان در خرابه های ناپایدار، و کاوش در مین ها و کشتی های غرق شده. رباتیک همچنین در STEM (علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) به عنوان کمک آموزشی استفاده می شود.

کاربرد های رباتیک

همانطور که ربات های بیشتری برای کارهای خاص طراحی می شوند، این روش طبقه بندی مرتبط تر می شود. به عنوان مثال، بسیاری از ربات ها برای کار مونتاژ طراحی شده اند، که ممکن است به راحتی برای برنامه های کاربردی دیگر سازگار نباشند. آنها به عنوان “ربات های مونتاژ” نامیده می شوند. برای جوشکاری درز، برخی از تامین کنندگان سیستم های جوشکاری کاملی را با ربات ارائه می کنند، یعنی تجهیزات جوشکاری را همراه با سایر امکانات جابجایی مواد مانند میزهای گردان و غیره به عنوان یک واحد یکپارچه. چنین سیستم رباتیک یکپارچه ای “ربات جوشکاری” نامیده می شود، حتی اگر واحد دستکاری کننده گسسته آن بتواند برای انواع وظایف تطبیق داده شود. برخی از ربات ها به طور خاص برای دستکاری بارهای سنگین طراحی شده اند و به عنوان “ربات های سنگین” برچسب گذاری شده اند.

کاربردهای فعلی و بالقوه عبارتند از:

ربات های نظامی
ربات های صنعتی ربات ها به طور فزاینده ای در تولید استفاده می شوند (از دهه 1960). بر اساس داده های انجمن صنایع رباتیک ایالات متحده، صنعت خودرو در سال 2016 با 52 درصد از کل فروش، مشتری اصلی ربات های صنعتی بوده است. در صنعت خودرو، آنها می توانند بیش از نیمی از “کار” را تشکیل دهند. حتی کارخانه‌های “چراغ خاموش” مانند کارخانه تولید صفحه کلید IBM در تگزاس وجود دارد که در اوایل سال 2003 کاملاً خودکار بود.
Cobots (ربات های مشارکتی).
ربات های ساختمانی ربات های ساختمانی را می توان به سه نوع تقسیم کرد: ربات های سنتی، بازوی رباتیک و اسکلت بیرونی روباتیک.
ربات های کشاورزی (AgRobots). استفاده از ربات ها در کشاورزی با مفهوم کشاورزی دقیق به کمک هوش مصنوعی و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین مرتبط است. تحقیقات 1996-1998 همچنین ثابت کرد که ربات ها می توانند یک کار گله را انجام دهند.
ربات های پزشکی از انواع مختلف (مانند سیستم جراحی داوینچی و هاسپی).
اتوماسیون آشپزخانه. نمونه های تجاری اتوماسیون آشپزخانه عبارتند از Flippy (برگر)، Zume Pizza (پیتزا)، کافه X (قهوه)، Makr Shakr (کوکتل)، Frobot (ماست یخ زده) و Sally (سالاد). نمونه‌های خانگی Rotimatic (پخت نان‌های مسطح) و Boris (بارگیری در ماشین ظرفشویی) هستند.
مبارزه با ربات برای ورزش – سرگرمی یا رویداد ورزشی که در آن دو یا چند ربات در یک میدان مبارزه می کنند تا یکدیگر را از کار بیندازند. این از یک سرگرمی در دهه 1990 به چندین سریال تلویزیونی در سراسر جهان تبدیل شده است.
پاکسازی مناطق آلوده، مانند زباله های سمی یا تاسیسات هسته ای.
ربات های خانگی
نانو ربات ها
رباتیک ازدحام.
پهپادهای خودمختار
خط کشی زمین ورزشی
رباتیک آموزشی ربات هایی مانند LEGO® Mindstorms و Ozobots برای آموزش کدنویسی، ریاضیات و مهارت های خلاقانه استفاده می شوند.

همچنین انواع شرکت ها من جمله شرکت هوش مصنوعی نیز در این مسیر وارد می شوند تا تغییرات اساسی تری را به ربات ها اعمال کنند.